CII recognizes excellence in qualification exams

0

The winners came from a number of companies including Willis, Marsh, Tokyo Marine Kiln, Schroders Personal Wealth, Zurich, Aon, RSA, Brewin Dolphin, Saunderson House and Money Matters North East.

Each winner will receive a prize between £ 100 and £ 1000 and a certificate from the sponsor of the category. Prizes will typically be presented to the winner at their local institute dinner, but due to government directives regarding the pandemic, the certificates will be sent directly to the winners and the CII will celebrate their accomplishments through their social media accounts. In the coming weeks, CII will be posting photos of the winners, what the awards mean for their careers, and tips on how to achieve their exceptional performance.

“The COVID-19 pandemic has disrupted all of our lives, which makes the performance of these people incredibly impressive,” said Sian Fisher, CEO of CII. “I welcome the efforts of our award winners, who continued their studies during this time of uncertainty and achieved the best results in our exams. These winners overcame the challenges of acquiring the knowledge and skills needed to serve consumers and performed exceptionally well in completing one of our qualifications. “

List of winners:

Crawford Prize, for the best result in completing the Advanced Diploma in Insurance Qualification: Gemma Louise Howard of Willis (UK)

Henry J. Tapscott Award in recognition of excellence in completing the Advanced Diploma in Insurance Qualification: Adam Williams of Lex-London, a division of AIG

John Ellams Award, for excellence in completing the Advanced Diploma in Insurance Qualification: Laurence Owens of Specialist Risk Group

Swiss Re Reinsurance Prize, for the best result in the M97 reinsurance unit after completing the Advanced Diploma in Insurance Qualification: Marina Tsokur from Cargill International SA and Darcelle Wiltshire from Colfire

Manchester Centenary Prize for excellence in completing the Advanced Diploma in Insurance Qualification: Elinor Katie Webb of Tokyo Marine Kiln

AIA Education Foundation Prize, for the best result in Aerospace Insurance M91 after completing the Advanced Diploma in Insurance Qualification: Dominic Christian Hurst from BPL Global

Alison Ecob Memorial Prize, for Best Risk Management Score in Insurance 992 for a British Candidate Post-Advanced Insurance Qualification: Emily Ward-Booth of Tokyo Marine Kiln

Worshipful Company of Insurers Prize, for the best result in the technical college entrance qualification for financial planning: Thomas Lester from Schroders Personal Wealth

Barnfield Prize, for excellence in completing the core units of the Advanced Diploma in Insurance Qualification: Sebastian Bulgin from Zurich Financial Services

JB Welson Prize, for excellence in completing the core units of the Advanced Diploma in Insurance Qualification: Sarina Kamalarajah from Sompo International

HJ Greening Prize, for the best result in long-term insurance P63: Chris Luff from LV

Kenneth Griffiths Prize, for best result in Advanced Claims Unit 820: David White from Tokyo Marine Kiln and Alexander James Edward Marks from DWF LLP

Paul Maynard Memorial Prize, for best result in Advanced Insurance Broking Unit 930: Olivar Wilson from Aon PLC

CII Award in Excellence in Claims Practice, for the best result in Claims Practice Unit M85: Lucy Brown from Tokio Marine HCC

McNeil and Wallace Award, Liverpool Underwriters Association, for best result in M90 Marine Insurance Unit: Marta Tomecka from UPS Global Treasury

London Business Interruption Association Prize for Best Commercial Real Estate and Business Interruption Score M93: David Richard John Zabrocki of Beamount Lawrence & Co.

Stanley Brown Prize, for the best result in Liability Insurance M96: David James Martin from Arthur J Gallagher (UK)

Boleslaw Monic Prize, for the best result in the M97 reinsurance unit: Angella Tusaba Nakabuye from Britam General Insurance

McNeil and Wallace Award, Liverpool Underwriters Association, for best result in Hull and Related Liabilities M98: Philippa Lucy Wyatt of Marsh Ltd

Layborn Prize, for the best result in the area of ​​pensions and retirement provision R04: Luiza Maria Todd, Bespoke Training Solutions

Sedgwick International UK Prize for Best Score in Insurance, Legal and Regulatory Department IF1 and Insurance Claims Processing Litigation Department IF4 for a UK candidate: Claire Elizabeth Palmer of RSA

International Underwriting Association Prize for Best Score in Insurance Qualification for a candidate employed by a member of the IUA: Victoria Lowe of Liberty Special Markets

Worshipful Company of Insurers Prize, for the best result in the insurance diploma: Sebastian Bulgin from Zurich Financial Services

John Poel Prize for the best result in the diploma in insurance for a candidate who is employed by a BIBA member: Rebecca Amy Allen from Willis Towers Watson

Worshipful Company of Insurers Prize for Best Degree in Financial Planning: Tracey Che of Saunderson House Ltd and Louis Hodgson of Money Matters North East

The Colin Gilchrist Memorial Prize for Best Certificate Result in London Market Insurance Specialization: Afsar Ali from Guy Carpenter & Company

Worshipful Company of Insurers Prize, for Best Certificate in Insurance Qualification: Claire Elizabeth Palmer from RSA

Paraplanning Prize Certificate, for the best result in the Paraplanning Qualification Certificate: Maria Johnson or Brewin Dolphin Securities

The Rutter Medal for Best New Fellow of the Chartered Insurance Institute: Amy Elizabeth Pearson

Share.

Comments are closed.